• dendrologai @ gmail .com
  • Nakvišų g. 14 Patamulšėlis, Rokų sen., LT-46164 Kauno raj.
Straipsniai
Puošnusis skepetenis Oksfordo botanikos sode

Puošnusis skepetenis Oksfordo botanikos sode

Praėjusių metų balandžio mėnesį teko lankytis nuostabiame Oksfordo Universiteto Botanikos sode. Tuo metu jau žydėjo rožės, deucijos, obelys, magnolijos, paulonijos ir daug kitų sumedėjusių augalų bei krūmų, bet labiausiai dėmesį patraukė Puošnusis skepetenis (Davidia involucrata var. vilmoriniana), sodintas  1955 m. Jis buvo pačiame žydėjime, pasipuošęs baltais žiedais, lyg skepetaitėmis…

Puošnusis skepetenis (Davidia involucrata var. vilmoriniana) priklauso Nyssaceae šeimai, Davidia genčiai. Natūraliai paplitęs Kinijoje, kur auga mišriuose kalnų miškuose. Šis augalas buvo įvežtas iš Kinijos į Europą ir Š. Ameriką 1904 m. ir tapo populiariu dekoratyviniu medžiu parkuose bei didesnėse sodybose. Tiesa, daugiau auginamų medžių yra var. vilmoriniana, kurie geriau prisitaikė prie vakarų klimato sąlygų. Davidia involucrata ir Davidia involucrata var. vilmoriniana 1993 metaisbuvo apdovanoti Karališkosios sodininkystės draugijos (RHS) už nuopelnus sodui.

Tai vienas įdomiausių ir gražiausių medžių, ypač žydėjimo metu. Žiedai kabo ant gana ilgų stiebelių, o sujudinti menkiausio vėjelio primena didžiulius drugelius ar mažus balandžius. Todėl šis medis dar yra vadinamas Nosinaičių medžiu, Balandžių medžiu arba Vaiduoklių medžiu. Žiedai apsupti nevienodo dydžio, 10-15 cm ilgio, kreminės-baltos spalvos taurėlapiais.  Peržydėjus susiformuoja riešuto formos žalsvai rudi kaulavaisiai, kabantys ant ilgų stiebų. Jauni besiskleidžiantys lapai būna rausvos spalvos ir skleidžia malonų kvapą. Vėliau lapai tampa sodriai žalios spalvos, o rudeniop keičiasi į raudonus, oranžinius ir geltonus atspalvius. Šakos – žalios arba gelsvai rudos. Gana ryškūs raudoni stiebai, o kamieno žievė – lygi ir pilka. Dažniausiai kamienas daugiastiebis, bet gali būti ir ryškus vienas. Medžio laja – nuo plačiai kiaušiniškos iki apvalios, šakojimasis pusiau atviras.

 Šį augalą geriausia sodinti saulėtoje arba pusiau saulėtoje vietoje, apsaugotoje nuo šiaurinių vėjų. Jaunus augalus prieš žiemą reikia pridengti. Klimato zona 5-9. Skepetenis mėgsta derlingą dirvožemį, bet prisitaiko ir prie bet kokio pH, ir prie lengvos, normalios ar sunkios dirvos. Gali užaugti iki 8 m aukščio ir 5 m pločio. Paprastai žydi gegužės-birželio mėnesį, nors jauni augalai gali ir nežydėti.

Pagrindiniai skirtumai, kurie išskiria Davidia involucrata var. vilmoriniana nuo rūšies yra tie, kad apatinė lapų pusė yra plika; be to augalas turi skirtingą chromosomų skaičių ir yra atsparesnis vakarietiškoms klimato sąlygoms.

Puošnusis skepetenis gali būti auginamas mieste, sodyboje, parke, kapinėse, įvairiose dendrologinėse kolekcijose. Tikrai verta į savo augalų kolekciją įtraukti keistuolį, Puošnųjį skepetenį, kuris jus džiugins savo neįprastais žiedais ir nuostabia lapija.

VDU Botanikos sodo Kaune vyresn. dendrologė Loreta Buknienė

Rimvydo Kareivos komentaras:

Straipsnyje apie skepetenius autorė įrašė seną šeimą (Nysaceae). Dabar Davidia priskiriama seduliniams (Cornaceae). Esu skiepinęs į Cornus kousa ir Cornus mas. Prigijo, bet viena neperžiemojo, o kitą per žioplumą nulaužiau. Turiu įšaknydintas porą gyvašakių.

Parašykite komentarą