• dendrologai @ gmail .com
  • Nakvišų g. 14 Patamulšėlis, Rokų sen., LT-46164 Kauno raj.
  • Kuo toliau į miestą, tuo mažiau medžių

    Jūratė Samušytė

    „Dideli, brandūs, sveiki medžiai mūsų miestuose nusipelno lygiai tokios pat pagarbos ir rūpesčio kaip ir senamiesčio pastatai, kurie visokeriopai saugomi ir puoselėjami. Būtina tinkamai subalansuoti miestų augimą ir biologinės įvairovės buveines, priešingu atveju sulauksime rimtų ekologinių, socialinių, net ekonominių nuostolių“, – perspėja dendrologė, Lietuvos želdintojų ir dekoratyvinių augalų augintojų asociacijos narė Danguolė Liagienė.

    J.S. Miestuose dideli, brandūs medžiai masiškai kertami, o į jų vietas sodinami žymiai mažesni, iš pirmo žvilgsnio net paliegę medeliai. Žmonėms tai neretai sukelia pyktį ir klausimą – ar tikrai vadinamieji miesto medžiai yra vertingesni už brandų, galingą pavėsį teikiantį gatvės senbuvį?

    Kai senus medžius pakeičia paliegę, tai sodintojai pažeidžia sodmenų kokybės reikalavimus, kur nurodyta, kad viešose erdvėse sodinamų medžių kamieno apimtis turi būti ne mažesnė nei 10-12 cm. Be abejo, yra ir kitų reikalavimų jų lajai, šaknų sistemai. Sovietiniais metais gatvėse buvo sodinami savaiminių medžių rūšių sodinukai, galima sakyti,paprasti miško medžiai – mažalapė liepa, paprastasisklevas, paprastasis ąžuolas – šiandien jiems miestų gatvės tampa per ankštos. Kiekvieno medžio šaknų zona yra tokio pat dydžio, kaip jo laja. Kad jis išgyventų, būtų sveikas, jo šaknų zona turi būti nemindoma, neslegiama, “nemaitinama” druskomis. Įsivaizduokimmažalapę liepą – vidutinė jos laja yra 16 metrų, tad teoriškai žemė aplink ją16-os metrų spinduliu turi būti nesuspausta kietos dangos.Gatvėse senųjų medžių šaknys yra po trinkelėmis, jų šaknų zona išvagota įvairiomis inžinerinėmis komunikacijomis, kabeliais, vamzdžiais…tadnatūralu, kad jie skursta, juos apninka ligos – retas išgyvena amžių, kuris jam duotas gamtos. Todėl yra kuriamos medžių veislės, skirtos būtent miestų želdynams – specialistai siekia išauginti tokius medžius, kurie būtų atsparūs šaknų suslėgimui kieta danga, užterštam miesto orui, vėjams, druskoms, kuriomis žiemą barstomos gatvės. Maža to, jau yra sukurtos technologijos, kurių pagalba medis išauginamas labai sparčiai. Mūsų šalis dar tokio lygio nepasiekusi, bet didesnę patirtį turintys didieji Europos medelynai šias technologijas sėkmingai taiko – augalai stimuliuojami įvairiausiais priedais, trąšomis, mikroelementais, stiprinama jų imuninė sistema, sutrumpinamas žydėjimo periodas, pagreitinami pumpuro brinkimo stadija, sulapojimas – t.y., dirbtinai spartinami tie augalų vystymosi tarpsniai, kurie natūraliai gamtoje vyksta žymiai lėčiau. Specialistai kartais net pajuokauja, kad tokie medžiai užauga su kateteriu kamiene. Galima palyginti ir dar drastiškiau – medžiai auginami panašiai, kaip viščiukai broileriai: tiek į juos „prifarširuojama“ visokių medžiagų, kad šie kamieno apimtį ar aukštį, tinkantį miesto gatvėms, pasiekia per labai trumpą laiką.

    J.S. Skamba labai dviprasmiškai ir kyla klausimas, kaip tai vertinti?..

    Visa tai yra puiku, tačiau taip sparčiai užaugintas medis lygiai taip pat greitai pasiekia brandą, greičiau sensta, be to, ant kamieno nespėja susiformuoti visi būtini apsauginiai sluoksniai, todėl labai dažnai jie sutrūkinėja. Štai kodėl daugelyje Europos miestų masiškai dengiami medžių kamienai. Todėl labai svarbu žinoti, kad neužtenka tokį medį teisingai pasodinti – jam būtina ypatinga priežiūra. Įsivaizduokit, kad jis kelerius metus augo su kateteriu kamiene ir staiga jį ištraukia – medis nebegauna to, prie ko buvo pripratintas. Geriausiu atveju jį palaisto, o tokį medį būtina tręšti, stiprinti  imuninę sistemą, formuoti lają. Ir tą labai aktyviai daryti  mažiausiai 10 -15 metų po pasodinimo. Apie medžių priežiūrą pas mus niekas nekalba, įstatymuose tokie dalykai net nenumatyti.Medžių priežiūrai net lėšų pakankamai neskiriama.Todėl įprasta praktika šiandien tokia: prie naujai pastatyto prekybos centro pasodina medžius, kiek jų turėtų būti pagal planą, priduoda objektą, užsideda pliusiuką ir viskas. O tie medžiai per kokius 3-5 metus pradeda silpti, jų būklė prastėja, paskui juos lengva ranka išpjauna, pakloja naujas trinkeles ir tokiu būdu atsiranda daugiau vietos dar vienam-kitam automobiliui pastatyti. Aš jau nekalbu apie tai, kad tokie medžiai labai retai teisingai pasodinami – juk paprastai juos sodina projekto vykdytojai, t.y., statybininkai, o ne želdynų specialistai. Todėl Lietuvos želdintojų ir dekoratyvinių augalų augintojų asociacija kartu su kompetentingomis įmonėmis aktyviai dirba, kad, remdamiesivokiečių, olandų patirtimi šioje srtiyje, sukauptų kuo daugiau informacijos bei parengtų želdinių sodinimo ir priežiūros standartus. Taip pat siekiame, kad visa ši sistema funkcionuotų realiai, t.y. veiktų ir kontrolės mechanizmai, kad pasodinus medžius gatvėse ar skveruose, jie būtų tinkamai prižiūrimi. Nuolatinis stebėjimas ir profilaktinė priežiūra užtikrins želdinių sveikatą, dekorayvumą. Pastovi želdinių priežiūra yra pigesnė, nei gydyti sergantį ar atjauninti sužalotą, blogai nugenėtą medį.

    J.S. Niekam ne paslaptis ir jokia naujiena, kad brandūs medžiai, dar kitaip vadinami žalieji miesto plaučiai, valo orą, karštą dieną neleidžia miestui perkaisti, suteikia prieglobstį paukščiams ir vabzdžiams. Ar brandžių ir jaunų miesto medžių funkcijos tos pačios?

    Taip, funkcijos tos pačios, tačiau pajėgumai ženkliai skiriasi – jaunas medis nepajėgus išvalyti tiek oro, kiek didelis. Yra paskaičiuota, kad vienas šimtametis bukas atlieka tokį valomąjį darbą, kurį atliktų apie 2500 jaunų medelių. Pavyzdžiui, senas lapuotis medis, kurio kamieno skersmuo apie 75 cm, per gyvenimą iš savo aplinkos jau yra absorbavęs apie 3100 kg anglies junginių. Brandūs medžiai, be kita ko, užtikrina ir efektyvesnį energijos taupymą – strategiškai teisingai šalia pastatų pasodintų stambių medžių lajos veikia kaip kondicionieriai. Brandūs medžiai didina miesto materialinę statinių vertę – daugelio šalių nekilnojamojo turto rinkos tyrimai rodo,  kad žmonės yra pasirengę mokėti didesnes sumas už tą nekilnojamąjį turtą, šalia kurio auga dideli medžiai. Verta paminėti dar vieną tyrimą, kurio metu įrodyta, kad tuose miesto rajonuose, kur auga stambūs, sveiki medžiai, o jų lajos yra aukščiau žmonių akių lygio, fiksuojamas maždaug 50 proc.  mažesnis nusikalstamumas, nei kituose. Taigi, brandus medis, jeigu jis sveikas ir stiprus, atlieka milžinišką darbą.

    J.S. Nepaisant to, brandūs medžiai kertami. Kuo remdamiesi savivaldybių ar seniūnijų atstovai žymi medžius lemtinguoju raudonu kryželiu?

    Maždaug prieš dešimt metųbuvo pradėta vykdyti daugelio miestų želdinių inventorizacija. Jos metu buvo surašomi miestuose esantys medžiai ir jų duomenys – būklė, aukštis, kamieno apimtis ir t.t. Tad savivaldybės, atsižvelgdamos į šiuos duomenis, gali nuspręsti kirsti tuos medžius, kurie buvo pažymėti kaipblogos būklėsar keliantys pavojų. Viskas atrodytų teisinga, bėda ta, kad per tuos dešimt metų, situacija galėjo radikaliaipasikeisti, tad iškilus nesutarimams dėl konkrečių medžių kirtimo, inventorizaciją reiktų pakartoti. Be to, dažnai tų medžių likimą sprendžia žmonės, kurie jų net nepažįsta – pavyzdžiui, keliauja į kokio nors daugiabučio kiemą komisija, sudaryta iš seniūno, savivaldybės atstovo, miesto architekto. Popieriuje parašyta, kad reikia kirsti uosialapį klevą ar baltažiedę robiniją, nes jie laikomi invaziniais. Bet nebūtinai! Jeigu tai sveikas, stiprus medis, jo teikiama nauda(užtikrina prieglobstį vabzdžiams, paukščiams, valo orą) yra kur kas didesnė, nei menama žala – juk jis neišstumia, ypač kalbant apie miesto teritoriją, kitų medžių. Tad gali gyventi dar ilgus metus, nekeldamas jokio pavojaus.

    J.S. Ginčai tarp medžių kirtėjų ir jų gynėjų paprastai būna labai aršūs…

    Žmonės jautriai reaguoja į medžių kirtimus, ypač jei tuos medžius patys sodino, prižiūrėjo. Tokių atvejų yra ne vienas: prieš 30-40 metų pastatytiems daugiabučiams nebuvo reikalingos didelės kvadratūros automobilių stovėjimo aikštelės – paprasčiausiai nebuvo tiek daug automobilių. Tad neretai žmonės savavališkai, be jokių parengtų planų, valstybinėje žemėje, prie savo gyvenamo daugiabučio sodino medžius. Įvairiais tikslais – kad suteiktų pavėsį, užstotų nuo gatvės, o gal sūnaus ar dukters gimimo proga. Dabar pagal gyventojų skaičių turi būti tiek ir tiek stovėjimo aikštelių. Kur jas statyti?..Miestuose bendrieji planai – kur bus statomi prekybos centrai, gyvenamųjų namų kvartalai, automobilių aikštelės – rengiami neatižvelgiant į žalius plotus, kokio brandumo medžiai ten auga – jie tiesiog nurašomi kaip menkaverčiai ir masiškai kertami. Tas terminas –  „menkavertis medis“  – labai mėgiamas architektų, seniūnų, projektų vykdytojų. Bet nėra menkaverčių medžių. Yra prastos būklės medžiai. O jų būklę gali įvertinti tik specialistas – arboristas, dendrologas, želdynų ekspertas, bet ne statybininkas, architektas ar elektrikas. Beje, dėl elektros laidų padaryta labai daug žalos medžiams – kai jų laja ima siekti laidus, elektrikai joje išpjauna L raidę arba kitaip sužaloja, nustuobrina medžius, šie ima silpti, tuomet juos apninka įvairiausios ligos ir galų gale jie iškertami. Tad vyskta nuolatinės diskusijos – vieniems reikia platesnių šaligatvių, dviračių takų, automobilių stovėjimo aikštelės, ir būtinai po namo langais. Kitiems to nereikia, jie nori išsaugot medžius. Ginčų būtų kur kas mažiau, jei prieš vykdant statybos darbus ar rekonstrukcijas, būtų atlikta išsami toje teritorijoje augančių medžių inventorizacija, o su jos duomenimis supažindinta suinteresuota visuomenė.

    J.S. Bet, matyt, medžių gynėjai ne visuomet teisūs?

    Be abejo, pasitaiko įviairiausių sitaucijų. Bet kuriuo atveju, jeigu vyksta ginčas dėl medžio – kirsti jį ar ne – nuspręsti privalo specialistas, o ne seniūnas ar gyventojai. Yra daug įvairiausių požymių, kurie rodo, kad medis yra prastos būklės – pavyzdžiui, kamienas sveikas, bet pažeista šaknų sistema, dėl netinkamo genėjimo, nevienkartinio apipjaustymo deformuota jo laja, medis drėvėtas, nors iš išorės to nematyti. Visus šiuos faktorius įvertinti gali tik tą išmanantis žmogus. Galiausiai, jei net ir jam kyla abejonės, ar medis tikrai sveikas, jau yra sukurti specialūs prietaisai,kurie veikia panašiai kaip kompiuterinė tomografija – jų pagalba galima labai tiksliai nustatyti medžio būklę. Ir visgi, jei net esant akivaizdiems įrodymams, kad medis ligotas ir kelia pavojų, žmonės priešinasi jo kirtimui, manau, jie turėtų raštiškai patvirtinti: mes, tokie ir tokie, neleidžiame kirsti šio medžio ir prisiimame visą atsakomybę, jei jis nuvirs ant mašinos ar žmonių. Bet kuriuo atveju reikia nebijoti diskutuoti, kalbėti su žmonėmis, juos šviesti. Nes yra daugybė atvirkšinių pavyzdžių, kai žmonės patys renka parašus ir reikalauja brandų, sveiką medį nupjauti, nes jis užstoja šviesą, vaizdą, trukdo pastatyti mašiną po langais, jo lapai užkemša lietvamzdžius…Pasitaiko atvejų, kuomet  gyventojai laisto medžius visokiom cheminėm medžiagom, kala herbicido vinis į kamieną, kad šie nudžiūtų ir būtų paprasčiau gauti leidimą kirsti. Taip nutinka, deja, neretai, nes žmonės nesupranta medžio vertės.

    J.S. Daugelis, matyt, supranta. Bet tiesatokia, kadmiestaineišvengiamaiplečiasi, tadmedžiamslygirneliekavietos?

    Tikraimiestuoseyravietų, kurmedžiaigaliirturilikti.Senamiestyjepastatussaugo, o medžių ne. Nejautikpastatasturikultūrinę, istorinęvertę, o lygiaitokiopatiesamžiausar net senesnismedis – jaunevertingas? Brandus, sveikas medis, be jokios abejonės, turėtų būti traktuojamas ne tik kaip gamtos, bet ir kaip kultūros paminklas, kurį būtina saugoti. Tokiose vietose kaip miesto parkai, skverai, gyvenamųjų namų kiemai turi augti brandūs medžiai, turi būti skiriama lėšų jiems prižiūrėti iki natūralios jų mirties. Deja, Lietuva jau greitai nebeturės tokių brandžių šimtamedžių medžių kaip kaimynės Lenkija, Čekija. Bet projektų vykdytojams vis tiek nekyla minčių šiek tiek patraukti  naujai planuojamą objektą,  kad išsaugotų medį. Niekas nesiimsir  įrenginėti aikštelės automobiliams, kurios viduryje augtų medis. O juk galimas ir toks varinatas – pavyzdžiui, čekų iniciatyva vykstančiuose Europos medžio rinkimuose prieš keletą metų Europos medžiu buvo paskelbtas Estijos ąžuolas, augantis vidury veikiančios futbolo aikštės! Dažnai architektai sako – medis užstoja šito pastato fasadą, kuris labai vertingas architektūriškai, todėl medį reikia šalinti. Tai tokia agresyvi, visa aplink save griaunanti architektūros estetika. Tiesa, sovietmečiu lietuviams svarbias vietas, pastatus buvo reikalaujama „pridengti“ medžiais, kad būtų mažiau matomi – pavyzdžiui, apsodinti bažnyčias ir pan. Dabar, motyvuodami „istoriniu teisingumu“, kai kurie veikėjai reikalauja jas atidengti, iškirsti visus medžius aplink. Tačiau gal nebūtina iškirsti visų medžių, ypač jei aplink tą bažnyčią kelių šimtų metrų spinduliu tai vieninteliai medžiai? Gal galima atidengti tik dalį to fasado?..

    J.S. Istorinio teisngumo vardan buvo iškirsti ir visi medžiai, augę ant Gedimino kalno…

    Gedimino kalno atvejį man net sunku komentuoti, nessprendimas  vienu ypu iškirsti visus medžiusman sunkiai suvokiamas. Juk net gamtos mokslų išsilavinimo neutrinčiam žmogui turėtų būti aišku, kad jeigu kalnas ar šlaitas buvo apaugęs medžiais, ir jie čia augo ne vieną dešimtmetį, jie jau atliko kažkokią funkciją. O kokią konkrečiai – tvirtinimo ar griovimo – reikia ištirti prieš iškertant medžius. Dar mažiau žalos būtų, jei tokie darbai būtų atliekami etapais – iškirtus dalį, sutvirtinti gruntą ir tik tuomet kirsti kitą dalį. Ir tai liečia ne tik Gedimino kalno atvejį – kai kurių rekonstruojamų gatvių medžius taip pat galima šalinti etapais.

    J.S. Kodėl, Jūsų nuomone, medžiai kelia tiek diskusijų?

    Yra du esminiai požiūriai: vieni žmonės į medį žiūri kaip į gyvą organizmą, o kiti – kaip į daiktą. Tie, kurie medyje įžvelgia gyvybės, tai ir elgiasi su juo, kaip su gyvu: saugo, globoja, prižiūri. Kaip žmogų. Juk neišmesi iš buto seno žmogaus vien tam, kad ten apgyvendintum jauną šeimą. O tie, kam medis tik dar vienas daiktas, priima jau visai kitokius spendimus – kerta vos šiek tiek pasiligojusį, nedekoratyviai atrodantį ar palinkusį medį. Tai gal tuomet ir su žmonėmis taip elkimės – eliminuokim iš savo tarpo visus bent kiek vyresnius, nes jie juk nepuošia mūsų aplinkos, nepulsuoja energija ir jaunyste? Kiekvienas laikmetis turi savo ydų. Matyt, mūsų amžiaus rykštė – begalinis vartotojiškumas, kuris kėsinasi net ir į medžius.

    Atnaujinta Pirmadienis, 21 Rugpjūtis 2017 14:07

  • KMAIK ir Lietuvos dendrologų draugijos bendradarbiavimo sutartis

    Birželio mėnesio 5 dieną pasirašyta bendradarbiavimo sutartis tarp Lietuvos dendrologų draugijos ir Kauno miškų ir aplinkos inžinerijos kolegijos. Lietuvos dendrologus ir šią Girionyse jau daug metų veikiančią mokymo įstaigą sieja daug tarpusavio ryšių nuo pat draugijos įkūrimo 1991 m. Nemaža dalis LDD narių yra baigę šią puikią miškininkystės ir želdininkystės aurą turinčia mokymo įstaigą, kiti dirba joje arba priima į mokomąsias praktikas jos studentus, dalyvauja seminaruose. Beje, ši kolegija turi ypatingai gerą edukacinę aplinką ir mokomąją bazę. Šalia kolegijos yra Girionių parkas, Dubravos arboretumas, eksperimentinė Dubravos miškų urėdija su medelynu, Miškų institutas, Rokų medelynas, Kadagių slėnis, Dubravos rezervatinė apyrubė, Kauno marių regioninis parkas bei kiti gamtiniai objektai.

    Bendradarbiavimo sutartį pasirašė KMAIK direktorius dr. Vaidotas Lygis ir LDD pirmininkas Arvydas Rutkauskas, dalyvaujant LDD valdybos narei dr. Loretai Semaškienei. Sutartyje numatyta bendradarbiaujant abiems šalims siekti darnaus Lietuvos vystymosi, mokslo ir viešojo sektoriaus integracijos, glaudesnių teorijos ir praktikos ryšių, keistis informacija ir profesinėmis žiniomis, rengti bendrus projektus aplinkosaugos, žmogiškųjų išteklių kompetencijų ugdymo ir kitose susijusiose srityse ir juos kartu įgyvendinti.

    Taip pat numatyta sudaryti sąlygas LDD ir jos nariams pasinaudoti KMAIK mokomąja baze, įranga, laboratorijomis bendriems renginiams, projektams įgyvendinti. Kaip buvo numatyta LDD narių visuotiniame susirinkime, įvykusiame ASU 2017 m. kovo mėn. 31 d., šioje sutartyje numatyta galimybė suteikti LDD buveinei naują registracijos adresą: Liepų g. 1, Girionys, 53101 Kauno raj.

    Tikimės kad ši sutartis suteiks pastebimai daugiau ir platesnių veiklos ir profesinių žinių sklaidos galimybių abiejoms šalims.

    OLYMPUS DIGITAL CAMERA

    Atnaujinta Penktadienis, 09 Birželis 2017 08:13

  • Jaučakių Rododendrynas

    Labiausiai besidomintys Lietuvos dendrologija mūsų draugijos nariai saulėtą, bet vėsią birželio 3 d. atvyko į  Jaučakius.  Čia Liudviko Borisevičiaus sodybos teritorijoje jau daugiau kaip 10 metų kuriama rododendrų ir kitų erikinių augalų kolekcija. Pats sodybos šeimininkas papasakojo kada ir kaip kilo idėja apie rododendrų kolekcionavimą, kokie iššūkiai ir sprendimai buvo reikalingi, kad atsirastų šis rododendrų parkas. Kolekcijoje šiuo metu auga 1060 vienetų rododendrų krūmų.

    Šios kolekcijos kūrimui nuo pat 2005 m. vadovauja biologė Danguolė Liagienė, kuri ir supažindino mus su čia augančiais rododendrais, jų aklimatizacijos patirtimi. Kolekcijoje šiuo metu sukaupta ir auga apie 60 rūšių ir virš 200 veislių rododendro genties augalų  –  iš viso 272 taksonai. Taip pat pasodinta ir kitų erikinių augalų: iš Kalmia, Leucothoe, Andromeda, Erica, Zenobia, Bruckenthalia genčių. Per dešimtmetį iš pasodintų šios genties krūmų – 40 rūšių ir veislių rododendrų nepasiteisno, jie sunyko. Galima teigti, kad iš jau preliminariai atrinktų, teoriškai galinčių mūsų klimate augti taksonų, apie 15-20 procentų praktikoje nepasiteisna: jie blogai žiemoja, serga, nyksta.

    Baigiantis kolekcijos apžiūrai, šeimininkas padėkojo biologei-dendrologei Danguolei Liagienei už daugiau kaip 10 metų trunkantį nuoširdų darbą kuriant šią gyvą kolekciją ir padovanojo jai autorinį vieno Lietuvos dailininko tapybos kūrinį.

    Ir mes, apsilankę šiame parke, dėkojame šeimininkui Liudvikui Borisevičiui ir specialistei Danguolei Liagienei už šiltą priėmimą. Sėkmės Jums turtinant Lietuvos dendrofondą!

    Dalinamės nuotraukomis iš pasivaikščiojimo po Jaučakių Rododendryną – spauskite skaityti daugiau:

    Atnaujinta Antradienis, 06 Birželis 2017 18:03

  • Kvietimas į Jaučakių Rododendryną

    Mieli, dendrologų draugijos nariai,

    Kviečiame Jus 2017 m. birželio 3 d. susitikti ir kartupasivaikščioti po Jaučakių Rododendryną!

    Susitinkame birželio 3 d. (šeštadienį) 11 val. Pakarklės miško poilsio aikštelėje. Aikštelę rasite važiuodami link Vilkijos – pravažiuokite Raudondvarį, Kulautuvą, Pakarklės upelį, ir 26 –ame kilometre, už autobusų sustojimo pasukite

    į kairę, į poilsio aikštelę. Aikštelėje palauksime vieni kitų, ir kartu nuvažiuosime iki Rododendryno.

    Atnaujinta Ketvirtadienis, 25 Gegužė 2017 12:42

  • VDU bendradarbiauja su Lietuvos dendrologų draugija

    Vytauto Didžiojo Universiteto ir Lietuvos dendrologų draugijos bendradarbiavimo sutartis

    Vytauto Didžiojo universitetas ir Lietuvos dendrologų draugija kovo 22 d. pasirašė bendradarbiavimo sutartį.VDU rektorius prof. Juozas Augutis ir Lietuvos dendrologų draugijos valdybos pirmininkas Arvydas Rutkauskas šią sutartį pasirašė atsižvelgdami į tai, kad universitetą, per VDU Gamtos mokslų fakultetą bei VDU Botanikos sodą, su Draugija sieja ilgalaikės bendradarbiavimo ir socialinės partnerystės tradicijos ne tik rengiant biologus, aplinkos apsaugos specialistus, bet ir keičiantis abipusiai naudinga informacija, rūpinantis Lietuvos aplinkos būkle, sumedėjusia jos augalija, parkais, dendrokolekcijomis.

    Lietuvos dendrologų draugijos ir universiteto atstovai kartu skatins Lietuvos darnaus vystymosi procesus, taip pat didelis dėmesys bus skiriamas mokslo ir viešojo sektoriaus integracijai, siekiant glaudesnių teorijos ir praktikos ryšių. VDU studentai turės galimybę tobulinti profesinius įgūdžius bei atlikti praktiką Draugijoje, o jos nariai kelti kvalifikaciją bendrų projektų su universitetu metu.

    Keičiantis informacija ir profesinėmis žiniomis bus rengiami darnaus vystymosi projektai, kuriais siekiama gerinti aplinkos apsaugą ir ugdyti žmogiškųjų išteklių kompetencijas.

    Informacijos ir nuotraukų šaltinis: VDU

    Atnaujinta Trečiadienis, 05 Balandis 2017 08:37

  • Kviečiame į Lietuvos dendrologų draugijos metinį seminarą „Miestų želdynai 2017“

    LIETUVOS DENDROLOGŲ DRAUGIJOS METINIS SEMINARAS

    „MIESTŲ ŽELDYNAI 2017“

    Programa:

    11.00-11.25 „Tado Ivanausko Obelynės parko pritaikymas visuomenės pažinimui“, Violeta Beigienė, architektė, projekto vadovė, Danguolė Liagienė, biologė – dendrologė

    11.25-11.50 „Sutvarkyta aplinka – saugesnė visuomenė. Olandų želdynų tvarkymo patirtis“. Ala Kuzmickienė, UAB „Optimus monitus“ vadovė

    11.50-12.15 „Pavojingos spygliuočių ligos Lietuvos želdynuose“. Dr. Svetlana Markovskaja, vyr. mokslo darbuotoja, Kristina Raitelaitytė, biologijos m. doktorantė, Gamtos tyrimų centras

    12.15- 12.40 Arbatos pertraukėlė

    12.40-13.05 „Trijų JAV miestų viešieji želdynai“,  Audrius Skridaila, VU Botanikos sodo direktorius

    13.05-13.30 „Traupio pagrindinės mokyklos botanikos sodo kūrimo patirtis“. Sigutis Obelevičius,  Anykščių rajono savivaldybės vicemeras, LDD valdybos narys

    13.30-13.55 „ASU arboretumo dabartis ir perspektyvos“. Pranešėjas Juozas Girinas, ASU arboretumo vedėjas

    13.55-14.20 Diskusijos prie arbatos

    14.20 LDD narių metinis visuotinis susirinkimas

    Konferencijos vieta ir data: 2017 03 31 (penktadienis) 11.00 val. ASU Centriniai r. 507 audit.

    Maloniai kviečiame visus LDD narius ir draugus susitikti, praplėsti akiratį, pasipildyti žinių. Bus priimami nauji nariai į mūsų draugiją.

    Atnaujinta Trečiadienis, 05 Balandis 2017 08:41

  • Sveikiname ADOLFĄ KIŠONĄ SU JUBILIEJUMI !

    Lietuvos dendrologų draugijos garbės nariui gerb. ADOLFUI KIŠONUI 2017 m. sausio mėn. suėjo 90 metų !

    Sveikiname jubiliatą su ypatinga sukaktimi ir linkime jam sveikatos, laimės bei toliau puoselėti gausią dendrologinę kolekciją ir parką.

    Adolfas Kišonas – tapytojas, dendrologas, dekoratyvinių augalų specialistas, Lietuvos kūrėjų asociacijos narys, Lietuvos dendrologų draugijos Garbės narys ir Degaičių seniūnijos Garbės pilietis. Jo paveiksluose užfiksuotos gražiausios Žemaitijos, Telšių rajono vietos. Menininkas, dendrologas atgaivino XIX a. įkurtą ir apleistą Degaičių parką. A. Kišonas kiekvienais metais Degaičių parkui dovanoja želdinių, jo dėka šis parkas įtrauktas į valstybės saugomų objektų sąrašą ir priskirtas prie Gamtos paminklų.

    Nuotrauka iš www.pzemeitis.lt

    Gerbiamo jubiliato rankos per keletą dešimtmečių Degaičių kaime (Telšių r.) sukūrė unikalų dendrologinį parką. Senasis parkas buvo 6 ha ploto, o naujojo (išplėtoto) plotas – 18,2 ha.Degaičiai – Telšių rajono gyvenvietė Telšių miesto pašonėje. Parkas mišraus suplanavimo, įkurtas XIX a. pabaigoje. Tikslesnių duomenų, kas projektavo parką, neišliko. Ilgą laiką jis buvo gerai tvarkomas. Prieš Pirmąjį pasaulinį karą, apie 1913 metus, dvarą nusipirko valstiečiai broliai Liaugaudai. Naujieji dvaro šeimininkai daugiausiai dėmesio skyrė ūkiniams reikalams. Tvarkydami parką jie apsiribojo tik retų medžių ir krūmų išsaugojimu.Parkas labai nukentėjo per Antrąjį pasaulinį karą. Daug vertingų medžių buvo iškirsta malkoms. Nukentėjo europiniai kėniai, sibiriniai maumedžiai, daug vietinių medžių. Ilgą laiką apleistas parkas buvo ir sovietmečiu. Atgijo jis tik 1972 m., kai parko tvarkymo ir priežiūros darbams pradėjo vadovauti vietos tautodailininkas ir didelis dekoratyvinių želdinių puoselėtojas A. Kišonas. 1972–1973 m. jis sudarė parko sutvarkymo projektą. Gavus lėšų iš tuo metu veikusio Anulėnų tarybinio ūkio (direktorius M. Ežerskis), projektas buvo įgyvendintas. Visoje parko teritorijoje tada buvo pašalinti menkaverčiai medžiai ir krūmai, išvalyti tvenkiniai, sutvarkytos vejos, įrengti gėlynai, atnaujinta, o daug kur ir naujai įrengta takų sistema. Tvarkant senąjį parką kartu buvo įsisavinti, sutvarkyti ir parkui priskirti nauji žemės plotai, apsodinant juos vietinėmis ir retomis egzotinėmis medžių, krūmų rūšimis bei formomis. Tada parkas buvo formuojamas kaip buvusio Anulėnų tarybinio ūkio visuomeninis centras su įvairią paskirtį turinčiais pastatais. Juo nebuvo galima važinėti. Kiekvienas pastatas arba du greta stovintys statiniai turėjo atskirus privažiavimus iš parko pakraščių. Vieną su kitu šiuos pastatus jungė pėsčiųjų takai. Toks buvo parko projektas, kuris, laikui einant, buvo pakoreguotas.

    Parkas turi netaisyklingą tiesių alėjų ir vingiuotų takų tinklą. Jame – 7 įvairaus dydžio tvenkiniai, sporto bei žaidimo aikštelės, daug visuomeninių pastatų ir įvairių želdinių derinių. Parko medynuose bei medžių juostose daugiausiai savaiminių rūšių ąžuolų ir eglių. Iš svetimžemių spygliuočių parke auga dygioji eglė, europinis ir sibirinis kėnis, melsvoji pocūgė, kedrinė pušis, žirniavaisis puskiparisis ir jo plunksniškoji geltonšakė forma, serbinė eglė, vakarinė tuja ir europinis maumedis. Parke yra nemažai ir retesnių rūšių bei atmainų lapuočių medžių ir krūmų. Čia auga raudonieji ir glaustašakiai paprastieji ąžuolai, raudonlapiai paprastieji bukai, raudonasis platanlapis klevas, gelsvažiedis tulpmedis, raudonasis riešutinis lazdynas, raudonlapis pūkenis, paprastojo klevo, gluosnių, ąžuolų, sedulų, šeivamedžių dekoratyvinės formos ir daugelis kitų medžių. Iš viso parke priskaičiuojama 86 rūšys ir formos sumedėjusių introducentų. Daugelis iš jų pasodinta A. Kišono iniciatyva.

    1986 m. parkas priskirtas prie vietinės reikšmės gamtos paminklų. 1991 m. Degaičių dvaro sodybos fragmentai įrašyti į išaiškinamų kultūros vertybių sąrašą. Pastaraisiais metais parkas tvarkomas nesistemingai. Žinant, kad ne taip seniai augalų rūšiniu požiūriu Degaičių parkas buvo vienas iš turtingiausių parkų Lietuvoje, tai verčia nerimauti. Šį parką itin vertėtų saugoti ir branginti jau vien dėl čia augančių gražių gelsvažiedžių tulpmedžių, daugybės kitų egzotinių augalų.

  • TALKA BERŽOTO DENDROLOGINIAME PARKE

    Spalio 8 dieną vyko tradicinė dendrologų talka. Šį kartą vėl po 7 metų ji vyko Rabikiuose, Panevėžio r. pas dendrologų draugijos garbės narį prof.Stasį Juknevičių, Beržoto dendrologiniame parke.

    Nors oras buvo šaltas ir lietingas, bet nemažas talkininkų būrys suvažiavo iš įvairių Lietuvos vietovių.

    Paskutinė nuotrauka fotografuota prieš 7 metus tame pačiame parke

    Nei lietus, nei šaltis neišgąsdino talkininkų

    Į talką atvyko ir LDD garbės narė, pirmosios lietuviškos knygos apie dendrologiją autorė Aldona Vitkevičienė (antra iš dešinės)

    Prof. Stasys Juknevičius pasakoja apie savo parko įkūrimą

    Parke yra ir medinių skulptūrų

    Talkoje padėjo ir kariūnas iš Tauragės Eugenijus

    2009 m. rudenį po talkos Beržoto dendroparke
    Atnaujinta Sekmadienis, 09 Spalis 2016 13:48

  • Senas ir įdomus medis Pasvalio rajone

    Mums parašė p. Zigmas Pranckus iš Pasvalio rajono:

    „Gal būtų įdomu sužinot apie seną skroblą? Apie jį jokių žinių internete neradau. Kamieno apimtis 1,3m aukštyje net  5,05m. Aukštis neaiškus, bet gal apie 12-18m. Nuo žemės vienas kamienas su dreve išdeginta, aukščiau du kamienai. Medis vešlus, gyvybingas. Jis auga Pasvalio r. Lavėnų k. ūkininko Remigijaus Impolio lauke, ant Lėvens upės kranto. Jo apytikrės  koordinatės yra x-6197696, y-517839. Keista, bet šiais visuotinės informacijos apie kiekvieną smulkmeną laikais, apie šį unikalų, mano nuomone, medį internete nėra jokios informacijos. Ar yra storesnių skroblų Lietuvoje už šį medį? Kiek jam maždaug metų? Kyla daug klausimų. Ar vertingas toks medis ar jų Lietuvoje tokių tiek daug, kad jis nevertas didesnio dėmesio? O gal reikėtų, kad apie jį būtų žinoma platesnei visuomenei? Aš ten lankausi dažnokai, galėčiau nuotraukų atsiųsti ir daugiau. Jeigu tai verta dėmesio, norėčiau ir aš gauti informacijos, nes juo labai susidomėjau“.

    Atidžiau apžiūrėję daugelis dendrologų nusprendė, kad tai ne skroblas, o paprastoji vinkšna (Ulmus laevis). Bet kokiu atveju šis medis tikrai įspūdingas ir vertas būti saugomas kaip gamtos paveldo objektas

    Nuotraukų autorė Milda Spogytė
    Atnaujinta Penktadienis, 16 Rugsėjis 2016 20:58