• dendrologai @ gmail .com
 • Nakvišų g. 14 Patamulšėlis, Rokų sen., LT-46164 Kauno raj.
 • Dendrologai Aukštaitijoje

  Linas Jakubonis (dešinėje) pasakoja apie Tervydžių kaimo dendrologinę kolekciją

  Bičių lova

  Rankinių muziejuje

  Pietūs ant pievutės

  Tervydžių kaime

  Prie Stelmužės senolio

  Ruošiamės nakvynei Limino medelyne

  Edgūnas Kiminius aprodo Limino medelyną

  Daiva Kiminienė išduoda vynmedžių auginimo paslaptis

  Ant Ladakalnio

  Dendrologai Aukštaitijoje

  Šiemet liepos mėn. 11-12 d. tradicinę vasarinę Lietuvos dendrologų draugijos kelionę į užsienį pakeitė savaitgalio kelionė į Aukštaitiją, kurią suorganizavo dr. Valerija Baronienė. Iš visos Lietuvos sugužėję ir susitikę Kamajų miestelio centre, patraukėme į netoliese esantį Tervydžių kaimą, kuriame mūsų laukė ne tik dendrologinis rinkinys, bet ir Rankinių muziejus!

  Tervydžių kaimo dendrologinį rinkinį, kuris dabar pripažintas valstybės saugomu gamtos paveldo objektu, pradėjo kurti dabartinio jo šeimininko Lino Jakubonio tėvas Kazys Jakubonis. Šiuo metu 5 ha plote auga apie 300 sumedėjusių augalų rūšių ir veislių. Kasmet vis didėjanti augalų kolekcija privilioja ne tik mokslininkus, gamtos mėgėjus, bet ir svečius iš užsienio. Be gerai visiems pažįstamų augalų, čia auga kanadinės cūgos, glotniavaisis, geltonžiedis bei rausvažiedis kaštonai, sidabrinis klevas, kelių rūšių liepos, Sibiro ženšeniu vadinamas juodasis eleuterokokas, japoninis hamamelis bei daugybė kitų augalų. Vaikštant po teritoriją nuolatos lydi bičių dūzgesys, avilių gyventojos čia lanko gausybę medingųjų augalų, tokių kaip sirinis klemalis ar apskritagalvis bandrenis. Sodybos šeimininkas mums parodė netgi „bičių lovą“ – jaukų vieno gulto namuką virš bičių avilių, kur pro įrengtas groteles galima stebėti avilį paliekančias ir grįžtančias bites bei klausytis raminančio dūzgimo. Be augalų ir bičių, L. Jakubonis turi dar vieną įdomų pomėgį – ragų rinkimą, tad mielai aprodė savo kolekciją. Na, o tęsiant kolekcijų temą, gretimame kieme mūsų su juoda duona, medumi ir gira jau laukė Nemira Statulevičienė – įspūdingos rankinių kolekcijos savininkė. Pažintį su prieš penkerius metus atsiradusia aistra sodybos šeimininkė pradėjo nuo nuotaikingo eilėraščio apie „visatos centrą“ rankinuką, o tada jau ir akys apraibo nuo visokių grožybių: austi, siuvinėti, nėriniuoti, stikliniai, lateksiniai, net iš vinilo plokštelių pagaminti, dideli ir maži, nauji ir seni, pagaminti jau mūsų pažįstamo kaimyno ir atvežti iš tolimų šalių, įprasti ir įvairių formų, keli net grojantys rankinukai! Kolekcijoje rankinių jau virš 800 ir kiekviena su sava istorija! Taip įdomu jų klausytis. Po ekskursijos sodybos šeimininkė mielai užleido savo pievutę bendriems pietums, o pasisotinusius pakvietė smagiai pažaisti. Laikas prabėgo taip greitai. Vakarop nuvykome aplankyti senolio Stelmužės ąžuolo bei greta jo ant kalvos stovinčios bažnyčios, o, kad jau netoli Zarasų, tai kaip neapeisi Zaraso ežero apžvalgos ratu? Tikrai įspūdingas vaizdas nuo jo atsiveria! Pakeliui į Limino medelyną dar užsukome į architektūros paminklu paskelbtą etnografinį Vaišnoriškės kaimą, kuris yra išlaikęs senąją kaimo užstatymo struktūrą. Daug malonių prisiminimų čia užplūdo, juk prieš keletą metų čia šventėme Medeinos šventę bei plaukėme baidarėmis Būkos upe. Pasigrožėję tipiško Aukštaitijos kaimo sodybomis, išvykome į galutinį šios dienos tašką, kur įsikūrę ir palydėję saulę ant Limino ežero kranto, toliau smagiai vakarojome prie laužo.

  Sekmadienio rytas išaušo gražus ir ramus, pusryčiaujant aplink nardė kregždės, tolumoje kartais nuaidėdavo gervių klyksmas, o vėliau Limino medelyno šeimininkai Daiva ir Edgūnas Kiminiai aprodė savo valdas, papasakojo apie medelyną bei pasidalino vynuogių auginimo paslaptimis. Po ekskursijos susipakavę savo mantą, vėl ilga mašinų virtine patraukėme į kelią. Siauru miško keliu pasiekėme 1984 m. Stripeikiuose įkurtą Senovinės bitininkystės muziejų. Įkalnėje išsidėstę senoviniai aviliai atminty išlikę dar nuo vaikystės, tokie jie tebestovi ir dabar, tik pastatuose įkurdintos ekspozicijos nustebina šiuolaikiškumu ir interaktyvumu, čia veiklos ir įdomios informacijos gali rasti bet kokio amžiaus lankytojai. Trijų hektarų teritorijoje gausu su bitininkyste susijusių skulptūrų: nuo pagoniškų dievybių iki lokio, besikabarojančio į medį medaus. Liepų paunksmėje galima atsipalaiduoti ir pasisupti hamakuose, besiklausant aplink besidarbuojančių bičių dūzgesio, na, o išeinant, už vartelių, įsigyti sveikatą stiprinančių bičių produktų. Skaniai papietavę vienoje iš Ginučių kavinių, apžiūrėjome garsųjį vandens malūną, saugomą valstybės kaip XIX a. technikos paminklą, bei užtvanką. Srovės upelio vandenyje atgaivinę kojas, pasiruošėme kopimui į 176 m virš jūros lygio iškilusį Ladakalnį, paskelbtą geomorfologiniu gamtos paminklu. Nuo kalno matosi net šeši ežerai: Ūkojas, Linkmenas, Pakasas, Asėkas, Alksnaitis ir Alksnas. Pamenu, kaip anais laikais vietinis gidas, mums, tada dar mokyklinukams, rodęs ežerus ir gyręsis, kad gyvena tarp Ūkojo ir Pakaso. Bent jau šių dviejų pavadinimus įkalė galvon visam gyvenimui… Kažkada kažkas buvo sugalvojęs, kad lipant į Ladakalnį reikia tylomis užnešti akmenuką ir jį palikti prie ten augančio ąžuolo, neva tada svajonė išsipildys, ta mintis visiems labai patiko ir netrukus aplink ąžuolą susidarė akmenų kalnas. Šįkart prie medžio pasitiko lentelė, kurioje prašoma taip nebedaryti, o visi akmenys nurinkti ir perkelti į kitą vietą. Ladakalnis tebuvo lengvutė treniruotė prieš paskutinį šios kelionės iššūkį – Šiliniškių / Ginučių / „Bitės“ apžvalgos bokštą. Ne visi keliauninkai pasiryžo šiam iššūkiui, nes reikėjo kopti į 30 m aukštį. Apžvalgos aikštelė įrengta 2004 m. pastatyto telekomunikacijų bokšto viduryje, nuo jos atsiveria įspūdingas vaizdas į Ūkojo, Pakaso ir Sravinaičio ežerus bei juos supančius miškus. Tokiu nuostabiu vaizdu ir baigėme mūsų puikią ir turiningą išvyką po Aukštaitiją.

  Iki kitų smagių susitikimų!

  Aušra Šaltenytė

  Nuotraukos Aušros Šaltenytės, Valerijos Baronienės, Jūratės Jankauskienės

  Atnaujinta Ketvirtadienis, 23 Liepa 2020 12:59

 • LDD kelionė į Aukštaitiją 2020 m. liepos 11, 12 d.

  LDD kelionė į Aukštaitiją 2020 m. liepos 11, 12 d.

  Programa

  Liepos 11 d., šeštadienis

  10.00 Susitinkame Kamajų centre

  10.30-16.00 Tervydžių kaimo dendrologinė kolekcija. Rankinių muziejus. Suneštiniai pietūs ant pievutės.

  17.00-18.00 Stelmužės ąžuolas ir apylinkės

  19.00-20.00 Etnografinis Vaišnoriškės kaimas

  20.30 Atvykimas į Limino medelyną, įsikūrimas, nakvynė savose palapinėse

  Liepos 12 d., sekmadienis

  9.00-11.00 Limino medelynas

  11.30-13.00 Bitininkystės muziejus Stripeikiuose

  13.30-15.00 Ginučiai, vandens malūnas (technikos paminklas), ančiukų ir gulbiukų lesinimas (jei teiksis atplaukt). Pietūs kavinėje.

  15.30-17.30 Šiliniškių (Ginučių) apžvalgos bokštas, Ladakalnis

  Daugiau informacijos apie kelionę

  1. Atvykimas. Į susitikimo vietą Kamajuose patogiausia važiuoti per Uteną. Nuo Utenos iki Kamajų apie 40 minučių (apie 50 km). Iš Utenos važiuoti 118 keliu Kupiškio kryptimi. Maždaug už 25 km didelė sankryža, joje sukti į dešinę 120 keliu Rokiškio ir Svėdasų kryptimi. Iškart už sankryžos – Svėdasai, važiuojam per juos ir toliau tiesiai tuo pačiu keliu iki Kamajų. Kamajuose pagrindinis kelias sukasi dešinėn. Sukam ir ieškom vietos sustoti. Dešinėj pusėj – akmenimis grįsta turgaus aikštė, kairėj – paminklas kunigui ir poetui Strazdeliui, prieky kairėj matosi raudona mūrinė bažnyčia. Jei aikštė bus užimta turgaus, rasim vietos automobiliams apie Strazdelio paminklą, prie jo ir susitinkam 10 val. Nuo Kamajų iki Tervydžių apie 12 km, 15 min. važiavimo. Iš pradžių 3609 keliu (žvyrkeliu), paskui nenumeruotu miško keliuku. Rodyklių nėra, važiuosim visi kartu.

  Papildymas: Regina Bertašienė pataisė, kad iš Kauno arčiau maršrutu Ukmergė – Anykščiai – Svėdasai. Toliau kaip aprašyta.

  2. Tervydžių dendrologinėje kolekcijoje bus galima įsigyti medaus. Sodyba nuošali, švarioje aplinkoje, šeimininkas nenaudoja jokių chemikalų, trąšų, net nemaitina bičių cukrumi, tai medus aukščiausios kokybės. Kaina 6 eurai/kg (0,7 l). Kas norėsite, numatykite iš anksto, pasiruoškite pinigus.

  3. Bitininkystės muziejaus bilieto kaina – 4 eurai. Moksleiviams, studentams, pensininkams, neįgaliesiems – 2 eurai. Kas turit atitinkamus pažymėjimus, nepamirškite! Užsakysime ir gidą, kainuos dar po 2 eurus kiekvienam. Čia būna pirkti ir medaus (kaina didesnė) ir kitų bičių produktų, smulkių suvenyrų.

  4. Pietūs Ginučių kavinėje. Pietus reikės užsakyti iš anksto, tai labai prašau kuo skubiau pranešti, kas pietausite, kiek ir kokių patiekalų norėsite. Pirmam patiekalui rekomenduoju žuvienę – verdama iš šviežios vietinių ežerų žuvies, atsigerti – skanią naminę girą. Cepelinai neblogi, kitų patiekalų neragavau. Mums siūlo rinktis iš šių patiekalų: žuvienė, šaltibarščiai (po 3,5 euro), vištienos arba kiaulienos kepsniai (po 7 eurus), Kėdainių blynai, cepelinai (po 4,5 euro), lietiniai su varške (3,5 euro), gira (2 eurai). Už kainas galvos neguldau, bet maždaug tokios. Yra ir kavos, arbatos, sulčių, alaus. Tad laukiu informacijos tokiu stiliumi: „Vardenis Pavardenis, 5 žmonės, 4 porcijos žuvienės, 1 porcija šaltibarščių, 2 porcijos cepelinų, 3 porcijos kiaulienos kepsnių, 3 giros“. Praneškite telefonu skambučiu arba SMS nr. 8 620 61834 arba el. paštu betweenaround@gmail.com, gausiu greičiau, negu bendruoju dendrologų el. paštu.

  5. Antros dienos objektai – visi Ignalinos rajone, netoli vienas kito, visas maršrutas – apie 30 km. Kas nenorės ar negalės lankyti visus, bet kada gali išvykti.

  6. Mokesčiai. Kelionės metu bus galima sumokėti nario mokestį, sąrašus turėsiu.

  Valerija Baronienė

  8 620 61834

  betweenaround@gmail.com

  Atnaujinta Trečiadienis, 01 Liepa 2020 20:24

 • Liepos mėnesio kelionė į Aukštaitiją

  Kelionė į Aukštaitiją

  Vešli kaip reta vasara visus džiugina lapais, žiedais ir kvapais, o dendrologus kviečia naujoms pažintims ir atradimams. Draugijos narius ir ne narius, prijaučiančius dendrologijai, besidominčius Lietuvos gamta, ieškančius dar neregėtų įdomybių kviečiame ruoštis naujai kelionei į Aukštaitijos dendrologinius ir kitus įdomius objektus. Kelionė numatyta liepos 11 ir 12 dienomis. Aplankysime originalią Rokiškio rajone esančią Tervydžių kaimo dendrologinę kolekciją (Valstybės saugomas botaninis objektas) bei Limino medelyną Ignalinos rajone. Šalia jo, maloniai priimant mūsų valdybos nariui Edgūnui Kiminiui ir p. Daivai Kiminienei, nakvosime savose palapinėse. Planuose yra ir kitų įdomybių, kurių lankymas priklausys nuo turimo laiko: vienintelis Lietuvoje (ir vienas iš dviejų Europoje) Rankinių muziejus, Stelmužės ąžuolas, Vaišnoriškės etnografinis kaimas, Ladakalnis, Ginučių kaimas, Bitininkystės muziejus, Šiliniškių (Ginučių) apžvalgos bokštas.

  Daugiau informacijos apie objektus:

  https://www.rokiskiosirena.lt/naujiena/kultura/tervydi-kaimo-dendrologinis-rinkinys-meka-besidomintiems-gamta-ir-gamtosauga-foto

  https://www.delfi.lt/bustas/interjeras/del-senu-rankiniu-kolekcijos-pertvarke-sodyba.d?id=75634193

  https://www.medeliai.lt/

  https://lt.wikipedia.org/wiki/Stelmu%C5%BE%C4%97s_%C4%85%C5%BEuolas

  https://www.pamatyklietuvoje.lt/details/vaisnoriskes-etnografinis-kaimas/145

  https://www.visitaukstaitija.lt/lankytinos-vietos/ladakalnis/

  https://lt.wikipedia.org/wiki/Ginu%C4%8Diai

  http://www.biciumuziejus.lt/

  https://www.visitaukstaitija.lt/lankytinos-vietos/siliniskiu-apzvalgos-bokstas-apzvalgos-aikstele/

  Planuokime laisvadienius, pasitikrinkime palapinių ir miegmaišių būklę, įsipilkime degalų, organizuokimės ekipažus. Daugiau informacijos bus pateikta liepos pradžioje.

  Kelionę organizuoja Valerija Baronienė, tel. nr. 8 620 61834, el. p. betweenaround@gmail.com

 • Dzūkijos dendrologiniai ir gamtos turtai

  2020 m. birželio 6 d. dendrologai ir jų bičiuliai keliavo po Alytaus rajoną ir pažindinosi su kai kuriais Dzūkijos dendrologiniais bei gamtos turtais.

  Programa buvo tokia:

  Alytaus miškų ūkio medelyno apžiūra.

  Aplankytas juodosios pušies medynas Benderkos miške.

  Aplankyta pilkojo kėnio sėklinė plantacija Radžiūnuose bei maumedžių plantacija Vidzgirio miške.

  Apžiūrėta Alovės atodanga bei šalia esanti miškininko Dariaus Truncės augalų kolekcija.

  Aplankyti Geisčiūnų gamtos paminklai: senosios ir viena šalia kitos augančios guoba bei kriaušė. Po apžiūros paaiškėjo, kad tai ne guoba, o vinkšna.

  Nuvykta į Laimučio Januškevičiaus sodybą – Dzūkijos arboretumą. Šeimininkas aprodė ir papasakojo apie šią gražią kolekciją.

  Lietuvos dendrologijos grandai, iš kairės: Jonas Ravinskas, Rimvydas Kareiva, prof. Stasys Juknevičius, Arvydas Rutkaukas, akad. Stasys Karazija, Aldona Vitkevičienė, dr. Laimutis Januškevičius

  Visi keliauninkai prie senosios Geisčiūnų vinkšnos

  Alytaus urėdijos miškų medelyne

  Daugelis norėjo apsikabinti galingas juodąsias puošis Benderkos miške

  Vidzgirio miške

  Alovės atodangoje gerai matosi ledynmečių palikti sluoksniai

  Skroblas, kurio kamienas panašus į kobrą

  Senoji Geisčiūnų kriaušė ir profesorius Stasys Juknevičius

  Dzūkijos arboretume pasakoja jos vadovas dr. Laimutis Januškevičius

  Dzūkijos arboretumas

  Atnaujinta Sekmadienis, 14 Birželis 2020 13:06

 • Karantinmečio atradimas Obelynėje – Kaliforninė cūga

  Karantino metas atneša ir gerų dalykų, žmogus niekur neskuba, nusiramina. Tokioje ramybėje galima įdėmiau įsižiūrėti į augalus. Bevaikščiojant po Obelynę akis užkliuvo už ant žemės gulinčių neįprastai atrodančių cūgos kankorėžių, kuri nuo seno buvo vadinama kanadine cūga. Įsižiūrėjus į kankorėžius, žvilgsnis nukrypo į šakutes. Atidesnis apžiūrėjimas privedė prie išvados, kad tai ne kanadinė cūga (Tsuga canadensis), o kaliforninė (Tsuga heterophylla). Jau kuris laikas mano galvoje sukosi klausimas, negi nėra Lietuvoje senesnių kaliforninių cūgų, kurios Europoje auginamos net miškuose? Ir štai, ramus sekmadienis karantino metu pradžiugino atradimu – Obelynėje senai auga dvi kaliforninės cūgos, tik mes jos neatpažinome. Viena, storesnė, 84 cm skersmens, bet žemesnė, 20 m aukščio  ties šiaurine muziejaus siena, ir plonesnė, 72 cm skersmens, bet aukštesnė – 22 m aukščio – netoli prie įėjimo į kiemą. Šioms cūgoms apie 90 metų.

  Lina Straigytė

   
  Atnaujinta Antradienis, 31 Kovas 2020 22:26

 • Seminaras 2020 „Senolių medžių priežiūra“

  Seminaras 2020  „Senolių medžių priežiūra“ ir visuotinis narių susirinkimas atšaukiamas dėl korona viruso.

  Atnaujinta Šeštadienis, 21 Kovas 2020 13:29

 • Kalėdinis sveikinimas

  Žemė talpina visus, apsidairykime, kokie visi esame reikalingi, brangūs. Su šventėmis.

  Atnaujinta Pirmadienis, 23 Kovas 2020 01:39

 • Miesto medžių apsaugos būdai nuo žiemą gatvėse naudojamų druskų

  Artėja žiema, kurios metu keliuose ir šaligatviuose sniegas bus tirpinamas druskomis. O kaip apsaugoti medžius nuo žalingo druskų poveikio?

  Autoriai: A.Rutkauskas ir L. StraigytėAtnaujinta Trečiadienis, 11 Gruodis 2019 21:18 

 • Medžiai našlaičiai

  Sodas augina Sodininką. Gražiais pastebėjimais dalinasi Danielė.

  Atnaujinta Sekmadienis, 08 Gruodis 2019 12:51

 • LDD inicijuoja įtraukti į Gamtos paveldo registrą Darsiškių kaimo Ąžuolą

  Mūsų draugijos ekspertų grupė, susidedanti  iš L.Straigytės, St.Juknevičiaus ir A.Rutkausko, 2019.11.15. ėmėsi iniciatyvos, dėl Darsiškių kaime, Kupiškio raj. augančio paprastojo ąžuolo įtraukimo į Gamtos paveldo registrą.  Šiam ąžuolui iškilo pavojus būti iškirstam, dėl to manome, kad jam reikalinga didesnė valstybės apsauga. Kreipėmės į Kupiškio rajono merą, Seniūną, VSTT, kad suteiktų  šiam Ąžuolui didesnę apsaugą. Tikimės, kad bus įgyvendintas šis geras darbas.

  Ąžuolas yra 22 m aukščio ir 1,36 m skersmens.

  Atnaujinta Šeštadienis, 16 Lapkritis 2019 20:52