Pradžia Naujienos Naujienų archyvas

Serbinė eglė

Spausdinti

Gruodžio mėnuo – tai šv. Kalėdų mėnuo. O kokios gi Kalėdos be eglutės ! Šioms šventėms papuoškite pas mus dar retoką serbinę eglę, nes tai viena gražiausių eglių, pasipuošusi papurusiais sidabriškai žaliais ir tankiais spygliais. Jos grakščios išlinkusios šakomis ir liekna laja iš tolo traukia akį.

SERBINĖ EGLĖ (Picea omorika (Pančič) Purk.) natūraliai auga Bosnijoje ir Hercegovinoje. Savo tėvynėje šis gražus spygliuotis užauga iki 30, kartais net pasiekia ir 45 metrų  aukštį. Tai siauras ir aukštas medis. Auga gan lėtai, lėčiau už paprastąją eglę. Lietuvoje pasiekia 20-25 m aukštį. Kankorėžiai nedideli ir rausvi, stipriai prisitvirtinę prie šakelių. Sėklos subręsta spalio mėnesį  ir krenta palengva ištisą žiemą bei pavasarį. Derėti pradeda 15-20 metų. Gyvena net iki 300 metų. Jei sodinsite šį puošnų spygliuotį savo sodyboje – parinkite jam drėgnoką ir purų dirvožemį, tinkamiausias - priemolis ar priesmėlis. Nors serbinė eglė atspari šalčiui, bet jautroka užterštam miestų orui.

Želdynuose kartais auginamos šios veislės: tankūs, lėtai augantys  krūmo formos medeliai ‘Nana‘ ir dar mažesni, smulkiomis šakelėmis krūmeliai ‘Gnom‘. Puošnūs ir nusvirusiomis šakomis ‘Pendula‘, ‘Pendula Bruns‘ bei kt. medeliai. Natūraliose augavietėse sutinkami ir du serbinių eglių varietetai: P.omorica serbica (Schwer.) - labai siauri ir aukšti bei P.omorica borealis (Schwer.) – platoki medžiai.

VDU Kauno Botanikos sodo spygliuočių kolekcijoje auga vienos seniausių Lietuvoje serbinės eglės, jų amžius - beveik 80 metų. Savo grakščiomis ir sidabriškomis šakų skraistėmis jos puošia aplinką tiek žiemą, tiek vasarą.

Jeigu šventėms įsigijote serbinę eglutę, pasodintą vazone, planuojate ją auginti ir vėliau - neskubėkite po švenčių išnešti į lauką. Vazoną su augalu palaikykite vėsesnėje patalpoje (įstiklintame balkone ar nešildomame šiltnamyje) keletą savaičių, kad augalas vėl „užmigtų“ žiemos miegu. Vėliau, išnešus į lauką, būtina įkasti į žemę su visu vazonu ir apdengti eglišakėmis ar šiaudais. Pavasarį jau galima sodinti į nuolatinę vietą.

http://botanika.vdu.lt/naujienos/363-gruodzio-menesio-augalas

Serbinė eglė

'Nana'

 

Pradžia Naujienos Naujienų archyvas